ESKRIMA Önvédelem & Harcművészet

A XXI. század leghatékonyabb eszközös és pusztakezes önvédelme & harcművészete
Hatékonyság – Testedzés – Kikapcsolódás
Központi elérhetőség:
+36 70 459 0763
hungarydocepares@gmail.com

GyIK vagyis Gyakran Ismételt Kérdések az Eskrima önvédelem & harcművészetről, valamint az edzésekről


Mennyi ideig kell gyakorolnom, hogy meg tudjam védeni magam?
Erre nehéz pontos választ adni. Egy éles konfrontáció kimenetele nagyban függ attól, hogy mennyire felkészült a támadó, mi a szándéka, mekkora különbség van a fizikai erőtökben, hol és mikor történik a támadás, van-e nála fegyver, ha van milyen, hányan támadnak meg, és ezek csak azok a tényezők, amik tőled függetlenek. Az esélyeidet viszont drasztikusan növelheted, ha képzed magad egy valóban működő önvédelmi és harcművészeti rendszerrel. Azért viszonyításképpen az a tapasztalat, ha szorgalmasan eljársz edzésre és komolyan elhatározod magad, akkor 3 hónap alatt egy egyszerű inzultust el tudsz hárítani, bő félév múlva pedig már komolyabb támadásokat is el tudsz hárítani, legalább annyira, hogy el tudj menekülni. Természetesen további edzésekkel többszörösére növelheted az esélyeidet.

Soha nem hordok magamnál kést/botot. Mi értelme van így ezekkel gyakorolni?
Mi sem hordunk magunknál fegyvert, és nem is bíztatunk arra, hogy botot, vagy épp kést hordj magaddal! Azt viszont valljuk, hogy csak akkor lehet hatékonyan védekezni egy (vagy több) fegyveres támadó ellen, ha ismerjük az adott fegyvert. Az, hogy edzésen pusztakéz mellett bottal és késsel is támadnak rád, rengeteg tapasztalatot ad. Megtanulod, honnan jöhetnek a támadások, mik a leggyakoribb irányok, ezek ellen hogyan védekezz hatékonyan. Egyszerűen hozzászokik a tested és az elméd, és ha netalántán élesben kellene megvédened magad, sokkal kisebb eséllyel fogsz leblokkolni. Emellett pedig az is fontos szempont, hogy ha értesz a késhez és bothoz, akkor bármilyen kezedbe kerülő tárgy hatékony önvédelmi fegyverré válik, ami az esélyeidet hatványozottan megnöveli.

Az Eskrima edzéseken csak bottal és késsel gyakoroltok?
Nem. Az Eskrimában a botos, késes és pusztakezes tananyagot párhuzamosan oktatjuk. Hamar rá fogsz jönni, hogy valójában ugyanazon elvek és mozdulatok alapján használunk mindent. Ezután szinte bármilyen (akár rögtönzött) kezünkbe akadó tárgyat (vagy ezek híján saját végtagjainkat) képesek leszünk fegyverként hatékonyan használni.

Aggódom a sérülések miatt. Szokott ilyen lenni az edzéseken?
Kissé furán hangozhat, de az Eskrima biztonságosabb, mint sok tisztán pusztakezes rendszer. A pusztakezes gyakorlásnál előfordulhat, hogy valaki beleáll az ütésekbe, keménykedik, és elszámolja magát, ami sérüléshez vezethet, de fegyver ellen nem tudod felkeményíteni magad. Éppen ezért a fegyver és a saját testünk feletti kontroll megszerzése az első dolgok közt van, amit a kezdők megtanulnak. Továbbá nem akarjuk szétverni egymást, az edzéseken a technikák kigyakorlásán van a hangsúly. Mindezek mellett a tudásszintnek és a képességeknek megfelelően adagoljuk az igénybevételt. Tehát nem kapsz olyan feladatot, mely meghalad Téged. Így a sérülések esélye igazán elenyésző.

Hány éves kortól járhatok az edzésekre?
Gyerek csoportjainkban általában 7-8 éves kortól várjuk a jelentkezőket. Felnőtt csoportjainkban pedig 14 éves kortól fogadjuk a tanítványokat. Persze ezek rugalmas szabályok, így ha fel tudod venni az adott edzések ritmusát, akkor korábban is jelentkezhetsz. Felső korhatár nincs - a vezető nagymesterünk is elmúlt már 80 éves, de még mindig hihetetlen energiával mozog!

Lányoknak is való az Eskrima?
Határozottan igen. Az Eskrima nem kíván nagy testi erőt, mivel soha nem megyünk az ellenfél ereje ellen, hanem blokkoljuk, megkerüljük vagy akadályozzuk azt. Az edzéseken a kezdők és haladók között is vannak hölgyek.

Eddig még nem / már nagyon régen sportoltam, de most elkezdeném az Eskrimát. Van így értelme?
Természetesen! Az Eskrima gyakorlása nem igényel nagy testi erőt, vagy különleges fizikai képességeket, így bárki elkezdheti a gyakorlását, kortól, nemtől és testalkattól függetlenül. Az edzéseinken odafigyelünk arra, hogy a szükséges képességeid megfelelően fejlődjenek, és ne terheljünk túl. Eskrimásaink között van 110 kg-os férfi ugyanúgy, mint 40 kg-os lány - ha ők képesek megtanulni az Eskrimát, neked miért ne sikerülne?

Én már hosszú ideje gyakorolok más harcművészetet/küzdősportot. Jelent ez bármilyen előnyt számomra?
Igen is, meg nem is. Akinek van előképzettsége más rendszerben, az sok technikát hamarabb el tud sajátítani az átlagnál magasabb mozgáskoordinációja miatt. Továbbá, mivel az emberi anatómia egyféle, és az ebből adódó lehetőségek limitáltak, ismerős lehet pár elv és technika. Ugyanakkor, ha egy rendszert sokáig gyakorlunk, sokszor ráál az agyunk és a testünkbe is beidegződik a mozgás. Emiatt hátrányba kerülhetünk, ha valami új/más ismeretet kell elsajátítanunk. A lényeg, hogy egy kis szorgalommal és nyitott hozzáállással biztosan ügyes Eskrimás leszel.

Olvastam, hogy az Eskrima önvédelmi rendszer, harcművészet és küzdősport is egyszerre. Ezek nem ugyanazt jelentik?
Röviden: Nem. Vannak ugyan átfedések, de lényeges különbségek is vannak ezek között. Nagyon leegyszerűsítve a főbb különbségek:
- Az önvédelmi rendszerek viszonylag új keletűek, arra találták ki őket, hogy meg tudd védeni magad az utcán. Van köztük olyan, ami egész jó, és van számos olyan is, aminek sok a füstje, de kevés a lángja.
- A harcművészetek legtöbbje több száz éves múltra tekint vissza. Amikor aktívan használták őket hatékonyak voltak. De mára a legtöbb elavult, megszelídült, vagy a mélyebb tanításai elvesztek.
- A küzdősportok nem valódi utcai összecsapások. Védőfelszerelésben, jól körülírt szabályrendszer alapján kontrolláltan küzdenek az ellenfelek, céljuk pedig nem a másik megsemmisítése, vagy a menekülés, hanem a pontszerzés.
Az Eskrima azért mondható mindháromnak, mert bár alapja több száz éves tradíció, mind a mai napig használják éles utcai összecsapásokban, ahol a személyes védelem kulcsfontosságú. De versenyeket is rendeznek belőle, ahol az Eskrimások kontrollált körülmények között összecsaphatnak.

Engem csak az Eskrima egy bizonyos része (pl. késharc) érdekel, a többi nem. Van lehetőségem csak ezt a részt gyakorolni?
Rendes edzéseken mindig teljes körűen oktatjuk az Eskrimát, ugyanis így a legjobb. Az Eskrima tananyagában minden rész egymásra épül, vagy egymást egészíti ki, így nem érdemes kiragadni egyetlen részt az egészből a többi nélkül. Magánórákon, speciális edzéseken lehetőséged van kiemeltebben foglalkozni egy-egy résszel. De ha őszinték vagyunk, akkor eddigi tapasztalataink alapján, ennek kevés értelme van.

Hogyan tudok jelentkezni az edzésekre?
Az Iskolák menüpontban megtalálod az általad kiválasztott iskola helyszínélt, időpontját és az instruktor elérhetőségeit. Keresd őt bátran, és menj le egy edzésre.

Ki tudom próbálni / megnézni az Eskrimát, mielőtt belevágok?
Van olyan iskolánk, ahol meg lehet tekinteni egy edzést, van olyan iskolánk, ahol nézni nem lehet, de van lehetőség beállni, és kötelezettségmentesen kipróbálni. Valójában a legjobb, ha rögtön beállsz edzeni, mert csak így tudsz személyes tapasztalatot szerezni. Az abszolút kezdőkkel mindig külön foglalkozunk, az alapokkal ismerkedhetsz meg az első alkalommal. Ne aggódj amiatt, hogy a többiek már többet tudnak. Mindenki a nulláról kezdte az Eskrimát, és a haladók mindig szívesen segítenek az újaknak.

Milyen ruha, felszerelés kell az Eskrimához?
Kezdetben bármilyen kényelmes ruha megteszi, például póló és melegítőnadrág. Az adott iskolától függ, hogy mezítláb, vagy cipőben edzenek. Az első övvizsgádra jó, ha már van 2db botod, a második övvizsgára pedig kötelező a teljes uniformis (eskrimás póló és nadrág, valamint öv).

Várunk iskoláinkban országszerte!

Az első edzés minden iskolánkban ingyenesen és kötelezettségmentesen kipróbálható! Kattints az alábbi linkre, és keresd meg a hozzád legközelebbi Eskrima iskolát, és annak helyszínét, időpontjait, valamint közvetlen elérhetőségeit: iskoláink

MABUHAY

Megrendelheted az első magyar Eskrima könyvet! Ebből a szakirodalomból akár el is kezdheted az Eskrima megismerését, vagy amikor már jársz eskrimázni, tankönyvként használhatod: irány a bolt

FIGYELMEZTETÉS! Kizárólag hivatalos iskoláinkban sajátítható el teljeskörűen és biztonságosan az Eskrima! Más csoportokért felelősséget nem vállalunk! Iskolák

Iratkozz fel Eskrima hírlevelünkre, hogy első kézből értesülj kedvezményinkről, tagfelvételeinkről, szemináriumainkról és táborainkról, valamint minden hasznos eskrimás dologról: érdekel a hírlevél